< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1330 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1330. година пред новата ера, 330. од вториот милениум п.н.е., 30. од 14 век п.н.е. и прва од 1330-тите п.н.е.

1331 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1331 п.н.е.
MCCCXXX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 219
Асирски календар3420
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1923
Берберски календар−380
Будистички календар−786
Бурмански календар−1968
Византиски календар4178–4179
Кинески календар己酉(зем. петел)
1366 или 1306
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
1367 или 1307
Коптски календар−1614 – −1613
Етиопски календар−1338 – −1337
Еврејски календар2430–2431
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1274 – −1273
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1770–1771
Холоценски календар8670
Ирански календар1952 п.п. – 1951 п.п.
Исламски календар2012 п.х. – 2011 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1003
Мингуо-календар3242 пред Р. Кина
民前3242年
Нанакшахи−2798
Тајландски сончев календар−788 – −787
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−1204 или −1585 или −2357
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−1203 или −1584 или −2356

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4178 и 4179 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3420 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2430 и 2431 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 577 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1330 година се протега во 1306 и 1307, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1366 и 1367 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 787 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2011 и 2010 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...