< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1308 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1308. година пред новата ера, 308. од вториот милениум п.н.е., 8. од 14 век п.н.е. и деветта од 1300-тите п.н.е.

1309 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1309 п.н.е.
MCCCVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 241
Асирски календар3442
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1901
Берберски календар−358
Будистички календар−764
Бурмански календар−1946
Византиски календар4200–4201
Кинески календар辛未(мет. коза)
1388 или 1328
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
1389 или 1329
Коптски календар−1592 – −1591
Етиопски календар−1316 – −1315
Еврејски календар2452–2453
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1252 – −1251
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1792–1793
Холоценски календар8692
Ирански календар1930 п.п. – 1929 п.п.
Исламски календар1989 п.х. – 1988 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1025
Мингуо-календар3220 пред Р. Кина
民前3220年
Нанакшахи−2776
Тајландски сончев календар−766 – −765
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−1182 или −1563 или −2335
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−1181 или −1562 или −2334

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4200 и 4201 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3442 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2452 и 2453 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 555 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1308 година се протега во 1328 и 1329, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1388 и 1389 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 765 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1988 и 1987 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...