< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1361 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1361. година пред новата ера, 361. од вториот милениум п.н.е., 61. од 14 век п.н.е. и втора од 1360-тите п.н.е.

1362 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1362 п.н.е.
MCCCLXI BC
Староегипетска ераXVIII династија, 188
Асирски календар3389
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1954
Берберски календар−411
Будистички календар−817
Бурмански календар−1999
Византиски календар4147–4148
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1335 или 1275
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1336 или 1276
Коптски календар−1645 – −1644
Етиопски календар−1369 – −1368
Еврејски календар2399–2400
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1305 – −1304
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1739–1740
Холоценски календар8639
Ирански календар1983 п.п. – 1982 п.п.
Исламски календар2044 п.х. – 2043 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар972
Мингуо-календар3273 пред Р. Кина
民前3273年
Нанакшахи−2829
Тајландски сончев календар−819 – −818
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1235 или −1616 или −2388
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1234 или −1615 или −2387

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4147 и 4148 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3389 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2399 и 2400 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 608 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1361 година се протега во 1275 и 1276, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1335 и 1336 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 818 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2043 и 2042 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...