< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1383 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1383. година пред новата ера, 383. од вториот милениум п.н.е., 83. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1380-тите п.н.е.

1384 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1384 п.н.е.
MCCCLXXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 166
Асирски календар3367
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1976
Берберски календар−433
Будистички календар−839
Бурмански календар−2021
Византиски календар4125–4126
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1313 или 1253
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1314 или 1254
Коптски календар−1667 – −1666
Етиопски календар−1391 – −1390
Еврејски календар2377–2378
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1327 – −1326
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1717–1718
Холоценски календар8617
Ирански календар2005 п.п. – 2004 п.п.
Исламски календар2067 п.х. – 2066 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар950
Мингуо-календар3295 пред Р. Кина
民前3295年
Нанакшахи−2851
Тајландски сончев календар−841 – −840
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−1257 или −1638 или −2410
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−1256 или −1637 или −2409

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4125 и 4126 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3367 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2377 и 2378 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 630 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1383 година се протега во 1253 и 1254, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1313 и 1314 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 840 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2066 и 2065 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...