< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1395 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1395. година пред новата ера, 395. од вториот милениум п.н.е., 95. од 14 век п.н.е. и шеста од 1390-тите п.н.е.

1396 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1396 п.н.е.
MCCCXCV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 154
Асирски календар3355
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1988
Берберски календар−445
Будистички календар−851
Бурмански календар−2033
Византиски календар4113–4114
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
1301 или 1241
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
1302 или 1242
Коптски календар−1679 – −1678
Етиопски календар−1403 – −1402
Еврејски календар2365–2366
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1339 – −1338
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1705–1706
Холоценски календар8605
Ирански календар2017 п.п. – 2016 п.п.
Исламски календар2079 п.х. – 2078 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар938
Мингуо-календар3307 пред Р. Кина
民前3307年
Нанакшахи−2863
Тајландски сончев календар−853 – −852
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−1269 или −1650 или −2422
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−1268 или −1649 или −2421

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4113 и 4114 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3355 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2365 и 2366 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 642 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1395 година се протега во 1241 и 1242, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1301 и 1302 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 852 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2078 и 2077 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...