< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1341 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1341. година пред новата ера, 341. од вториот милениум п.н.е., 41. од 14 век п.н.е. и втора од 1340-тите п.н.е.

1342 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1342 п.н.е.
MCCCXLI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 208
Асирски календар3409
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1934
Берберски календар−391
Будистички календар−797
Бурмански календар−1979
Византиски календар4167–4168
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1355 или 1295
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1356 или 1296
Коптски календар−1625 – −1624
Етиопски календар−1349 – −1348
Еврејски календар2419–2420
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1285 – −1284
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1759–1760
Холоценски календар8659
Ирански календар1963 п.п. – 1962 п.п.
Исламски календар2023 п.х. – 2022 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар992
Мингуо-календар3253 пред Р. Кина
民前3253年
Нанакшахи−2809
Тајландски сончев календар−799 – −798
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−1215 или −1596 или −2368
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−1214 или −1595 или −2367

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4167 и 4168 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3409 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2419 и 2420 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 588 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1341 година се протега во 1295 и 1296, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1355 и 1356 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 798 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2022 и 2021 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...