< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1387 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1387. година пред новата ера, 387. од вториот милениум п.н.е., 87. од 14 век п.н.е. и осма од 1380-тите п.н.е.

1388 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1388 п.н.е.
MCCCLXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 162
Асирски календар3363
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1980
Берберски календар−437
Будистички календар−843
Бурмански календар−2025
Византиски календар4121–4122
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1309 или 1249
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1310 или 1250
Коптски календар−1671 – −1670
Етиопски календар−1395 – −1394
Еврејски календар2373–2374
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1331 – −1330
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1713–1714
Холоценски календар8613
Ирански календар2009 п.п. – 2008 п.п.
Исламски календар2071 п.х. – 2070 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар946
Мингуо-календар3299 пред Р. Кина
民前3299年
Нанакшахи−2855
Тајландски сончев календар−845 – −844
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1261 или −1642 или −2414
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−1260 или −1641 или −2413

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4121 и 4122 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3363 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2373 и 2374 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 634 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1387 година се протега во 1249 и 1250, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1309 и 1310 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 844 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2070 и 2069 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...