< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1320 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1320. година пред новата ера, 320. од вториот милениум п.н.е., 20. од 14 век п.н.е. и прва од 1320-тите п.н.е.

1321 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1321 п.н.е.
MCCCXX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 229
Асирски календар3430
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1913
Берберски календар−370
Будистички календар−776
Бурмански календар−1958
Византиски календар4188–4189
Кинески календар己未(зем. коза)
1376 или 1316
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1377 или 1317
Коптски календар−1604 – −1603
Етиопски календар−1328 – −1327
Еврејски календар2440–2441
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1264 – −1263
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1780–1781
Холоценски календар8680
Ирански календар1942 п.п. – 1941 п.п.
Исламски календар2002 п.х. – 2001 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1013
Мингуо-календар3232 пред Р. Кина
民前3232年
Нанакшахи−2788
Тајландски сончев календар−778 – −777
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−1194 или −1575 или −2347
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1193 или −1574 или −2346

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4188 и 4189 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3430 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2440 и 2441 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 567 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1320 година се протега во 1316 и 1317, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1376 и 1377 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 777 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2001 и 2000 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...