< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1312 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1312. година пред новата ера, 312. од вториот милениум п.н.е., 12. од 14 век п.н.е. и трета од 1310-тите п.н.е.

1313 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1313 п.н.е.
MCCCXII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 237
Асирски календар3438
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1905
Берберски календар−362
Будистички календар−768
Бурмански календар−1950
Византиски календар4196–4197
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
1384 или 1324
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
1385 или 1325
Коптски календар−1596 – −1595
Етиопски календар−1320 – −1319
Еврејски календар2448–2449
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1256 – −1255
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1788–1789
Холоценски календар8688
Ирански календар1934 п.п. – 1933 п.п.
Исламски календар1993 п.х. – 1992 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1021
Мингуо-календар3224 пред Р. Кина
民前3224年
Нанакшахи−2780
Тајландски сончев календар−770 – −769
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−1186 или −1567 или −2339
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−1185 или −1566 или −2338

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4196 и 4197 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3438 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2448 и 2449 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 559 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1312 година се протега во 1324 и 1325, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1384 и 1385 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 769 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1992 и 1991 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...