< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1365 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1365. година пред новата ера, 365. од вториот милениум п.н.е., 65. од 14 век п.н.е. и шеста од 1360-тите п.н.е.

1366 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1366 п.н.е.
MCCCLXV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 184
Асирски календар3385
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1958
Берберски календар−415
Будистички календар−821
Бурмански календар−2003
Византиски календар4143–4144
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1331 или 1271
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1332 или 1272
Коптски календар−1649 – −1648
Етиопски календар−1373 – −1372
Еврејски календар2395–2396
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1309 – −1308
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1735–1736
Холоценски календар8635
Ирански календар1987 п.п. – 1986 п.п.
Исламски календар2048 п.х. – 2047 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар968
Мингуо-календар3277 пред Р. Кина
民前3277年
Нанакшахи−2833
Тајландски сончев календар−823 – −822
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−1239 или −1620 или −2392
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−1238 или −1619 или −2391

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4143 и 4144 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3385 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2395 и 2396 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 612 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1365 година се протега во 1271 и 1272, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1331 и 1332 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 822 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2047 и 2046 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...