< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1329 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1329. година пред новата ера, 329. од вториот милениум п.н.е., 29. од 14 век п.н.е. и последна од 1320-тите п.н.е.

1330 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1330 п.н.е.
MCCCXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 220
Асирски календар3421
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1922
Берберски календар−379
Будистички календар−785
Бурмански календар−1967
Византиски календар4179–4180
Кинески календар庚戌(мет. куче)
1367 или 1307
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
1368 или 1308
Коптски календар−1613 – −1612
Етиопски календар−1337 – −1336
Еврејски календар2431–2432
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1273 – −1272
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1771–1772
Холоценски календар8671
Ирански календар1951 п.п. – 1950 п.п.
Исламски календар2011 п.х. – 2010 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1004
Мингуо-календар3241 пред Р. Кина
民前3241年
Нанакшахи−2797
Тајландски сончев календар−787 – −786
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−1203 или −1584 или −2356
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1202 или −1583 или −2355

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4179 и 4180 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3421 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2431 и 2432 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 576 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1329 година се протега во 1307 и 1308, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1367 и 1368 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 786 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2010 и 2009 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...