< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1305 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1305. година пред новата ера, 305. од вториот милениум п.н.е., 5. од 14 век п.н.е. и шеста од 1300-тите п.н.е.

1306 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1306 п.н.е.
MCCCV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 244
Асирски календар3445
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1898
Берберски календар−355
Будистички календар−761
Бурмански календар−1943
Византиски календар4203–4204
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1391 или 1331
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1392 или 1332
Коптски календар−1589 – −1588
Етиопски календар−1313 – −1312
Еврејски календар2455–2456
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1249 – −1248
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1795–1796
Холоценски календар8695
Ирански календар1927 п.п. – 1926 п.п.
Исламски календар1986 п.х. – 1985 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1028
Мингуо-календар3217 пред Р. Кина
民前3217年
Нанакшахи−2773
Тајландски сончев календар−763 – −762
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−1179 или −1560 или −2332
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−1178 или −1559 или −2331

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4203 и 4204 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3445 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2455 и 2456 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 552 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1305 година се протега во 1331 и 1332, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1391 и 1392 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 762 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1985 и 1984 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...