< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1314 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1314. година пред новата ера, 314. од вториот милениум п.н.е., 14. од 14 век п.н.е. и петта од 1310-тите п.н.е.

1315 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1315 п.н.е.
MCCCXIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 235
Асирски календар3436
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1907
Берберски календар−364
Будистички календар−770
Бурмански календар−1952
Византиски календар4194–4195
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1382 или 1322
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1383 или 1323
Коптски календар−1598 – −1597
Етиопски календар−1322 – −1321
Еврејски календар2446–2447
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1258 – −1257
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1786–1787
Холоценски календар8686
Ирански календар1936 п.п. – 1935 п.п.
Исламски календар1995 п.х. – 1994 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1019
Мингуо-календар3226 пред Р. Кина
民前3226年
Нанакшахи−2782
Тајландски сончев календар−772 – −771
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−1188 или −1569 или −2341
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−1187 или −1568 или −2340

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4194 и 4195 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3436 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2446 и 2447 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 561 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1314 година се протега во 1322 и 1323, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1382 и 1383 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 771 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1994 и 1993 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...