< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1357 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1357. година пред новата ера, 357. од вториот милениум п.н.е., 57. од 14 век п.н.е. и осма од 1350-тите п.н.е.

1358 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1358 п.н.е.
MCCCLVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 192
Асирски календар3393
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1950
Берберски календар−407
Будистички календар−813
Бурмански календар−1995
Византиски календар4151–4152
Кинески календар壬午(вод. коњ)
1339 или 1279
    — до —
癸未年 (вод. коза)
1340 или 1280
Коптски календар−1641 – −1640
Етиопски календар−1365 – −1364
Еврејски календар2403–2404
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1301 – −1300
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1743–1744
Холоценски календар8643
Ирански календар1979 п.п. – 1978 п.п.
Исламски календар2040 п.х. – 2039 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар976
Мингуо-календар3269 пред Р. Кина
民前3269年
Нанакшахи−2825
Тајландски сончев календар−815 – −814
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−1231 или −1612 или −2384
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−1230 или −1611 или −2383

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4151 и 4152 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3393 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2403 и 2404 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 604 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1357 година се протега во 1279 и 1280, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1339 и 1340 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 814 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2039 и 2038 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...