< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1399 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1399. година пред новата ера, 399. од вториот милениум п.н.е., 99. од 14 век п.н.е. и последна од 1390-тите п.н.е.

1400 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1400 п.н.е.
MCCCXCIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 150
Асирски календар3351
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1992
Берберски календар−449
Будистички календар−855
Бурмански календар−2037
Византиски календар4109–4110
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
1297 или 1237
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
1298 или 1238
Коптски календар−1683 – −1682
Етиопски календар−1407 – −1406
Еврејски календар2361–2362
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1343 – −1342
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1701–1702
Холоценски календар8601
Ирански календар2021 п.п. – 2020 п.п.
Исламски календар2083 п.х. – 2082 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар934
Мингуо-календар3311 пред Р. Кина
民前3311年
Нанакшахи−2867
Тајландски сончев календар−857 – −856
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−1273 или −1654 или −2426
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−1272 или −1653 или −2425

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4109 и 4110 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3351 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2361 и 2362 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 646 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1399 година се протега во 1237 и 1238, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1297 и 1298 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 856 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2082 и 2081 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...