< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1366 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1366. година пред новата ера, 366. од вториот милениум п.н.е., 66. од 14 век п.н.е. и седма од 1360-тите п.н.е.

1367 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1367 п.н.е.
MCCCLXVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 183
Асирски календар3384
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1959
Берберски календар−416
Будистички календар−822
Бурмански календар−2004
Византиски календар4142–4143
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1330 или 1270
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1331 или 1271
Коптски календар−1650 – −1649
Етиопски календар−1374 – −1373
Еврејски календар2394–2395
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1310 – −1309
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1734–1735
Холоценски календар8634
Ирански календар1988 п.п. – 1987 п.п.
Исламски календар2049 п.х. – 2048 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар967
Мингуо-календар3278 пред Р. Кина
民前3278年
Нанакшахи−2834
Тајландски сончев календар−824 – −823
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1240 или −1621 или −2393
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−1239 или −1620 или −2392

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4142 и 4143 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3384 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2394 и 2395 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 613 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1366 година се протега во 1270 и 1271, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1330 и 1331 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 823 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2048 и 2047 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...