< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1389 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1389. година пред новата ера, 389. од вториот милениум п.н.е., 89. од 14 век п.н.е. и последна од 1380-тите п.н.е.

1390 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1390 п.н.е.
MCCCLXXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 160
Асирски календар3361
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1982
Берберски календар−439
Будистички календар−845
Бурмански календар−2027
Византиски календар4119–4120
Кинески календар庚戌(мет. куче)
1307 или 1247
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
1308 или 1248
Коптски календар−1673 – −1672
Етиопски календар−1397 – −1396
Еврејски календар2371–2372
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1333 – −1332
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1711–1712
Холоценски календар8611
Ирански календар2011 п.п. – 2010 п.п.
Исламски календар2073 п.х. – 2072 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар944
Мингуо-календар3301 пред Р. Кина
民前3301年
Нанакшахи−2857
Тајландски сончев календар−847 – −846
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−1263 или −1644 или −2416
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1262 или −1643 или −2415

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4119 и 4120 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3361 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2371 и 2372 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 636 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1389 година се протега во 1247 и 1248, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1307 и 1308 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 846 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2072 и 2071 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...