< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1396 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1396. година пред новата ера, 396. од вториот милениум п.н.е., 96. од 14 век п.н.е. и седма од 1390-тите п.н.е.

1397 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1397 п.н.е.
MCCCXCVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 153
Асирски календар3354
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1989
Берберски календар−446
Будистички календар−852
Бурмански календар−2034
Византиски календар4112–4113
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1300 или 1240
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1301 или 1241
Коптски календар−1680 – −1679
Етиопски календар−1404 – −1403
Еврејски календар2364–2365
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1340 – −1339
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1704–1705
Холоценски календар8604
Ирански календар2018 п.п. – 2017 п.п.
Исламски календар2080 п.х. – 2079 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар937
Мингуо-календар3308 пред Р. Кина
民前3308年
Нанакшахи−2864
Тајландски сончев календар−854 – −853
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1270 или −1651 или −2423
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−1269 или −1650 или −2422

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4112 и 4113 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3354 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2364 и 2365 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 643 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1396 година се протега во 1240 и 1241, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1300 и 1301 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 853 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2079 и 2078 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...