< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1302 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1302. година пред новата ера, 302. од вториот милениум п.н.е., 2. од 14 век п.н.е. и трета од 1300-тите п.н.е.

1303 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1303 п.н.е.
MCCCII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 247
Асирски календар3448
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1895
Берберски календар−352
Будистички календар−758
Бурмански календар−1940
Византиски календар4206–4207
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1394 или 1334
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1395 или 1335
Коптски календар−1586 – −1585
Етиопски календар−1310 – −1309
Еврејски календар2458–2459
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1246 – −1245
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1798–1799
Холоценски календар8698
Ирански календар1924 п.п. – 1923 п.п.
Исламски календар1983 п.х. – 1982 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1031
Мингуо-календар3214 пред Р. Кина
民前3214年
Нанакшахи−2770
Тајландски сончев календар−760 – −759
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−1176 или −1557 или −2329
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1175 или −1556 или −2328

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4206 и 4207 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3448 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2458 и 2459 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 549 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1302 година се протега во 1334 и 1335, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1394 и 1395 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 759 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1982 и 1981 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...