< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1379 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1379. година пред новата ера, 379. од вториот милениум п.н.е., 79. од 14 век п.н.е. и последна од 1370-тите п.н.е.

1380 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1380 п.н.е.
MCCCLXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 170
Асирски календар3371
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1972
Берберски календар−429
Будистички календар−835
Бурмански календар−2017
Византиски календар4129–4130
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1317 или 1257
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1318 или 1258
Коптски календар−1663 – −1662
Етиопски календар−1387 – −1386
Еврејски календар2381–2382
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1323 – −1322
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1721–1722
Холоценски календар8621
Ирански календар2001 п.п. – 2000 п.п.
Исламски календар2062 п.х. – 2061 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар954
Мингуо-календар3291 пред Р. Кина
民前3291年
Нанакшахи−2847
Тајландски сончев календар−837 – −836
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1253 или −1634 или −2406
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1252 или −1633 или −2405

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4129 и 4130 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3371 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2381 и 2382 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 626 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1379 година се протега во 1257 и 1258, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1317 и 1318 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 836 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2061 и 2060 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...