< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1338 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1338. година пред новата ера, 338. од вториот милениум п.н.е., 38. од 14 век п.н.е. и деветта од 1330-тите п.н.е.

1339 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1339 п.н.е.
MCCCXXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 211
Асирски календар3412
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1931
Берберски календар−388
Будистички календар−794
Бурмански календар−1976
Византиски календар4170–4171
Кинески календар辛丑(мет. вол)
1358 или 1298
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
1359 или 1299
Коптски календар−1622 – −1621
Етиопски календар−1346 – −1345
Еврејски календар2422–2423
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1282 – −1281
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1762–1763
Холоценски календар8662
Ирански календар1960 п.п. – 1959 п.п.
Исламски календар2020 п.х. – 2019 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар995
Мингуо-календар3250 пред Р. Кина
民前3250年
Нанакшахи−2806
Тајландски сончев календар−796 – −795
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−1212 или −1593 или −2365
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1211 или −1592 или −2364

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4170 и 4171 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3412 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2422 и 2423 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 585 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1338 година се протега во 1298 и 1299, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1358 и 1359 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 795 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2019 и 2018 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...