< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1370 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1370. година пред новата ера, 370. од вториот милениум п.н.е., 70. од 14 век п.н.е. и прва од 1370-тите п.н.е.

1371 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1371 п.н.е.
MCCCLXX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 179
Асирски календар3380
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1963
Берберски календар−420
Будистички календар−826
Бурмански календар−2008
Византиски календар4138–4139
Кинески календар己巳(зем. змија)
1326 или 1266
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1327 или 1267
Коптски календар−1654 – −1653
Етиопски календар−1378 – −1377
Еврејски календар2390–2391
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1314 – −1313
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1730–1731
Холоценски календар8630
Ирански календар1992 п.п. – 1991 п.п.
Исламски календар2053 п.х. – 2052 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар963
Мингуо-календар3282 пред Р. Кина
民前3282年
Нанакшахи−2838
Тајландски сончев календар−828 – −827
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−1244 или −1625 или −2397
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−1243 или −1624 или −2396

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4138 и 4139 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3380 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2390 и 2391 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 617 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1370 година се протега во 1266 и 1267, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1326 и 1327 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 827 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2052 и 2051 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...