< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1319 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1319. година пред новата ера, 319. од вториот милениум п.н.е., 19. од 14 век п.н.е. и последна од 1310-тите п.н.е.

1320 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1320 п.н.е.
MCCCXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 230
Асирски календар3431
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1912
Берберски календар−369
Будистички календар−775
Бурмански календар−1957
Византиски календар4189–4190
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1377 или 1317
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1378 или 1318
Коптски календар−1603 – −1602
Етиопски календар−1327 – −1326
Еврејски календар2441–2442
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1263 – −1262
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1781–1782
Холоценски календар8681
Ирански календар1941 п.п. – 1940 п.п.
Исламски календар2001 п.х. – 2000 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1014
Мингуо-календар3231 пред Р. Кина
民前3231年
Нанакшахи−2787
Тајландски сончев календар−777 – −776
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1193 или −1574 или −2346
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1192 или −1573 или −2345

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4189 и 4190 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3431 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2441 и 2442 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 566 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1319 година се протега во 1317 и 1318, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1377 и 1378 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 776 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2000 и 1999 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...