< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1346 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1346. година пред новата ера, 346. од вториот милениум п.н.е., 46. од 14 век п.н.е. и седма од 1340-тите п.н.е.

1347 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1347 п.н.е.
MCCCXLVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 203
Асирски календар3404
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1939
Берберски календар−396
Будистички календар−802
Бурмански календар−1984
Византиски календар4162–4163
Кинески календар癸巳(вод. змија)
1350 или 1290
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
1351 или 1291
Коптски календар−1630 – −1629
Етиопски календар−1354 – −1353
Еврејски календар2414–2415
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1290 – −1289
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1754–1755
Холоценски календар8654
Ирански календар1968 п.п. – 1967 п.п.
Исламски календар2028 п.х. – 2027 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар987
Мингуо-календар3258 пред Р. Кина
民前3258年
Нанакшахи−2814
Тајландски сончев календар−804 – −803
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−1220 или −1601 или −2373
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−1219 или −1600 или −2372

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4162 и 4163 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3404 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2414 и 2415 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 593 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1346 година се протега во 1290 и 1291, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1350 и 1351 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 803 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2027 и 2026 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...