< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1388 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1388. година пред новата ера, 388. од вториот милениум п.н.е., 88. од 14 век п.н.е. и деветта од 1380-тите п.н.е.

1389 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1389 п.н.е.
MCCCLXXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 161
Асирски календар3362
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1981
Берберски календар−438
Будистички календар−844
Бурмански календар−2026
Византиски календар4120–4121
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1308 или 1248
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1309 или 1249
Коптски календар−1672 – −1671
Етиопски календар−1396 – −1395
Еврејски календар2372–2373
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1332 – −1331
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1712–1713
Холоценски календар8612
Ирански календар2010 п.п. – 2009 п.п.
Исламски календар2072 п.х. – 2071 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар945
Мингуо-календар3300 пред Р. Кина
民前3300年
Нанакшахи−2856
Тајландски сончев календар−846 – −845
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1262 или −1643 или −2415
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1261 или −1642 или −2414

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4120 и 4121 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3362 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2372 и 2373 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 635 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1388 година се протега во 1248 и 1249, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1308 и 1309 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 845 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2071 и 2070 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...