< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1347 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1347. година пред новата ера, 347. од вториот милениум п.н.е., 47. од 14 век п.н.е. и осма од 1340-тите п.н.е.

1348 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1348 п.н.е.
MCCCXLVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 202
Асирски календар3403
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1940
Берберски календар−397
Будистички календар−803
Бурмански календар−1985
Византиски календар4161–4162
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
1349 или 1289
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
1350 или 1290
Коптски календар−1631 – −1630
Етиопски календар−1355 – −1354
Еврејски календар2413–2414
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1291 – −1290
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1753–1754
Холоценски календар8653
Ирански календар1969 п.п. – 1968 п.п.
Исламски календар2029 п.х. – 2028 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар986
Мингуо-календар3259 пред Р. Кина
民前3259年
Нанакшахи−2815
Тајландски сончев календар−805 – −804
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−1221 или −1602 или −2374
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−1220 или −1601 или −2373

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4161 и 4162 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3403 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2413 и 2414 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 594 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1347 година се протега во 1289 и 1290, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1349 и 1350 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 804 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2028 и 2027 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...