< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1368 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1368. година пред новата ера, 368. од вториот милениум п.н.е., 68. од 14 век п.н.е. и деветта од 1360-тите п.н.е.

1369 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1369 п.н.е.
MCCCLXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 181
Асирски календар3382
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1961
Берберски календар−418
Будистички календар−824
Бурмански календар−2006
Византиски календар4140–4141
Кинески календар辛未(мет. коза)
1328 или 1268
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
1329 или 1269
Коптски календар−1652 – −1651
Етиопски календар−1376 – −1375
Еврејски календар2392–2393
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1312 – −1311
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1732–1733
Холоценски календар8632
Ирански календар1990 п.п. – 1989 п.п.
Исламски календар2051 п.х. – 2050 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар965
Мингуо-календар3280 пред Р. Кина
民前3280年
Нанакшахи−2836
Тајландски сончев календар−826 – −825
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−1242 или −1623 или −2395
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−1241 или −1622 или −2394

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4140 и 4141 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3382 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2392 и 2393 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 615 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1368 година се протега во 1268 и 1269, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1328 и 1329 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 825 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2050 и 2049 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...