< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1351 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1351. година пред новата ера, 351. од вториот милениум п.н.е., 51. од 14 век п.н.е. и втора од 1350-тите п.н.е.

1352 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1352 п.н.е.
MCCCLI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 198
Асирски календар3399
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1944
Берберски календар−401
Будистички календар−807
Бурмански календар−1989
Византиски календар4157–4158
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
1345 или 1285
    — до —
己丑年 (зем. вол)
1346 или 1286
Коптски календар−1635 – −1634
Етиопски календар−1359 – −1358
Еврејски календар2409–2410
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1295 – −1294
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1749–1750
Холоценски календар8649
Ирански календар1973 п.п. – 1972 п.п.
Исламски календар2034 п.х. – 2033 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар982
Мингуо-календар3263 пред Р. Кина
民前3263年
Нанакшахи−2819
Тајландски сончев календар−809 – −808
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−1225 или −1606 или −2378
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−1224 или −1605 или −2377

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4157 и 4158 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3399 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2409 и 2410 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 598 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1351 година се протега во 1285 и 1286, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1345 и 1346 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 808 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2033 и 2032 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...