< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1333 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1333. година пред новата ера, 333. од вториот милениум п.н.е., 33. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1330-тите п.н.е.

1334 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1334 п.н.е.
MCCCXXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 216
Асирски календар3417
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1926
Берберски календар−383
Будистички календар−789
Бурмански календар−1971
Византиски календар4175–4176
Кинески календар丙午(огн. коњ)
1363 или 1303
    — до —
丁未年 (огн. коза)
1364 или 1304
Коптски календар−1617 – −1616
Етиопски календар−1341 – −1340
Еврејски календар2427–2428
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1277 – −1276
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1767–1768
Холоценски календар8667
Ирански календар1955 п.п. – 1954 п.п.
Исламски календар2015 п.х. – 2014 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1000
Мингуо-календар3245 пред Р. Кина
民前3245年
Нанакшахи−2801
Тајландски сончев календар−791 – −790
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−1207 или −1588 или −2360
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−1206 или −1587 или −2359

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4175 и 4176 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3417 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2427 и 2428 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 580 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1333 година се протега во 1303 и 1304, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1363 и 1364 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 790 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2014 и 2013 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...