< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1331 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1331. година пред новата ера, 331. од вториот милениум п.н.е., 31. од 14 век п.н.е. и втора од 1330-тите п.н.е.

1332 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1332 п.н.е.
MCCCXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 218
Асирски календар3419
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1924
Берберски календар−381
Будистички календар−787
Бурмански календар−1969
Византиски календар4177–4178
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
1365 или 1305
    — до —
己酉年 (зем. петел)
1366 или 1306
Коптски календар−1615 – −1614
Етиопски календар−1339 – −1338
Еврејски календар2429–2430
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1275 – −1274
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1769–1770
Холоценски календар8669
Ирански календар1953 п.п. – 1952 п.п.
Исламски календар2013 п.х. – 2012 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1002
Мингуо-календар3243 пред Р. Кина
民前3243年
Нанакшахи−2799
Тајландски сончев календар−789 – −788
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−1205 или −1586 или −2358
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−1204 или −1585 или −2357

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4177 и 4178 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3419 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2429 и 2430 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 578 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1331 година се протега во 1305 и 1306, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1365 и 1366 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 788 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2012 и 2011 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...