< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1301 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1301. година пред новата ера, 301. од вториот милениум п.н.е., 1. од 14 век п.н.е. и втора од 1300-тите п.н.е.

1302 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1302 п.н.е.
MCCCI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 248
Асирски календар3449
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1894
Берберски календар−351
Будистички календар−757
Бурмански календар−1939
Византиски календар4207–4208
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1395 или 1335
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1396 или 1336
Коптски календар−1585 – −1584
Етиопски календар−1309 – −1308
Еврејски календар2459–2460
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1245 – −1244
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1799–1800
Холоценски календар8699
Ирански календар1923 п.п. – 1922 п.п.
Исламски календар1982 п.х. – 1981 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1032
Мингуо-календар3213 пред Р. Кина
民前3213年
Нанакшахи−2769
Тајландски сончев календар−759 – −758
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1175 или −1556 или −2328
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1174 или −1555 или −2327

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4207 и 4208 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3449 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2459 и 2460 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 548 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1301 година се протега во 1335 и 1336, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1395 и 1396 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 758 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1981 и 1980 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...