< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1352 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1352. година пред новата ера, 352. од вториот милениум п.н.е., 52. од 14 век п.н.е. и трета од 1350-тите п.н.е.

1353 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1353 п.н.е.
MCCCLII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 197
Асирски календар3398
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1945
Берберски календар−402
Будистички календар−808
Бурмански календар−1990
Византиски календар4156–4157
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
1344 или 1284
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
1345 или 1285
Коптски календар−1636 – −1635
Етиопски календар−1360 – −1359
Еврејски календар2408–2409
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1296 – −1295
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1748–1749
Холоценски календар8648
Ирански календар1974 п.п. – 1973 п.п.
Исламски календар2035 п.х. – 2034 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар981
Мингуо-календар3264 пред Р. Кина
民前3264年
Нанакшахи−2820
Тајландски сончев календар−810 – −809
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−1226 или −1607 или −2379
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−1225 или −1606 или −2378

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4156 и 4157 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3398 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2408 и 2409 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 599 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1352 година се протега во 1284 и 1285, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1344 и 1345 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 809 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2034 и 2033 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...