< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1363 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1363. година пред новата ера, 363. од вториот милениум п.н.е., 63. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1360-тите п.н.е.

1364 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1364 п.н.е.
MCCCLXIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 186
Асирски календар3387
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1956
Берберски календар−413
Будистички календар−819
Бурмански календар−2001
Византиски календар4145–4146
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
1333 или 1273
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
1334 или 1274
Коптски календар−1647 – −1646
Етиопски календар−1371 – −1370
Еврејски календар2397–2398
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1307 – −1306
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1737–1738
Холоценски календар8637
Ирански календар1985 п.п. – 1984 п.п.
Исламски календар2046 п.х. – 2045 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар970
Мингуо-календар3275 пред Р. Кина
民前3275年
Нанакшахи−2831
Тајландски сончев календар−821 – −820
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−1237 или −1618 или −2390
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−1236 или −1617 или −2389

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4145 и 4146 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3387 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2397 и 2398 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 610 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1363 година се протега во 1273 и 1274, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1333 и 1334 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 820 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2045 и 2044 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...