< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1362 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1362. година пред новата ера, 362. од вториот милениум п.н.е., 62. од 14 век п.н.е. и трета од 1360-тите п.н.е.

1363 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1363 п.н.е.
MCCCLXII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 187
Асирски календар3388
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1955
Берберски календар−412
Будистички календар−818
Бурмански календар−2000
Византиски календар4146–4147
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1334 или 1274
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1335 или 1275
Коптски календар−1646 – −1645
Етиопски календар−1370 – −1369
Еврејски календар2398–2399
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1306 – −1305
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1738–1739
Холоценски календар8638
Ирански календар1984 п.п. – 1983 п.п.
Исламски календар2045 п.х. – 2044 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар971
Мингуо-календар3274 пред Р. Кина
民前3274年
Нанакшахи−2830
Тајландски сончев календар−820 – −819
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−1236 или −1617 или −2389
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1235 или −1616 или −2388

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4146 и 4147 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3388 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2398 и 2399 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 609 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1362 година се протега во 1274 и 1275, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1334 и 1335 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 819 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2044 и 2043 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...