< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1307 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1307. година пред новата ера, 307. од вториот милениум п.н.е., 7. од 14 век п.н.е. и осма од 1300-тите п.н.е.

1308 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1308 п.н.е.
MCCCVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 242
Асирски календар3443
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1900
Берберски календар−357
Будистички календар−763
Бурмански календар−1945
Византиски календар4201–4202
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1389 или 1329
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1390 или 1330
Коптски календар−1591 – −1590
Етиопски календар−1315 – −1314
Еврејски календар2453–2454
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1251 – −1250
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1793–1794
Холоценски календар8693
Ирански календар1929 п.п. – 1928 п.п.
Исламски календар1988 п.х. – 1987 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1026
Мингуо-календар3219 пред Р. Кина
民前3219年
Нанакшахи−2775
Тајландски сончев календар−765 – −764
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−1181 или −1562 или −2334
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1180 или −1561 или −2333

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4201 и 4202 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3443 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2453 и 2454 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 554 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1307 година се протега во 1329 и 1330, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1389 и 1390 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 764 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1987 и 1986 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...