< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1393 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1393. година пред новата ера, 393. од вториот милениум п.н.е., 93. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1390-тите п.н.е.

1394 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1394 п.н.е.
MCCCXCIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 156
Асирски календар3357
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1986
Берберски календар−443
Будистички календар−849
Бурмански календар−2031
Византиски календар4115–4116
Кинески календар丙午(огн. коњ)
1303 или 1243
    — до —
丁未年 (огн. коза)
1304 или 1244
Коптски календар−1677 – −1676
Етиопски календар−1401 – −1400
Еврејски календар2367–2368
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1337 – −1336
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1707–1708
Холоценски календар8607
Ирански календар2015 п.п. – 2014 п.п.
Исламски календар2077 п.х. – 2076 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар940
Мингуо-календар3305 пред Р. Кина
民前3305年
Нанакшахи−2861
Тајландски сончев календар−851 – −850
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−1267 или −1648 или −2420
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−1266 или −1647 или −2419

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4115 и 4116 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3357 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2367 и 2368 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 640 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1393 година се протега во 1243 и 1244, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1303 и 1304 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 850 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2076 и 2075 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...