< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1360 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1360. година пред новата ера, 360. од вториот милениум п.н.е., 60. од 14 век п.н.е. и прва од 1360-тите п.н.е.

1361 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1361 п.н.е.
MCCCLX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 189
Асирски календар3390
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1953
Берберски календар−410
Будистички календар−816
Бурмански календар−1998
Византиски календар4148–4149
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1336 или 1276
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1337 или 1277
Коптски календар−1644 – −1643
Етиопски календар−1368 – −1367
Еврејски календар2400–2401
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1304 – −1303
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1740–1741
Холоценски календар8640
Ирански календар1982 п.п. – 1981 п.п.
Исламски календар2043 п.х. – 2042 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар973
Мингуо-календар3272 пред Р. Кина
民前3272年
Нанакшахи−2828
Тајландски сончев календар−818 – −817
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1234 или −1615 или −2387
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1233 или −1614 или −2386

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4148 и 4149 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3390 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2400 и 2401 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 607 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1360 година се протега во 1276 и 1277, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1336 и 1337 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 817 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2042 и 2041 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...