< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1377 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1377. година пред новата ера, 377. од вториот милениум п.н.е., 77. од 14 век п.н.е. и осма од 1370-тите п.н.е.

1378 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1378 п.н.е.
MCCCLXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 172
Асирски календар3373
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1970
Берберски календар−427
Будистички календар−833
Бурмански календар−2015
Византиски календар4131–4132
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1319 или 1259
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1320 или 1260
Коптски календар−1661 – −1660
Етиопски календар−1385 – −1384
Еврејски календар2383–2384
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1321 – −1320
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1723–1724
Холоценски календар8623
Ирански календар1999 п.п. – 1998 п.п.
Исламски календар2060 п.х. – 2059 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар956
Мингуо-календар3289 пред Р. Кина
民前3289年
Нанакшахи−2845
Тајландски сончев календар−835 – −834
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−1251 или −1632 или −2404
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−1250 или −1631 или −2403

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4131 и 4132 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3373 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2383 и 2384 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 624 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1377 година се протега во 1259 и 1260, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1319 и 1320 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 834 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2059 и 2058 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...