< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1354 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1354. година пред новата ера, 354. од вториот милениум п.н.е., 54. од 14 век п.н.е. и петта од 1350-тите п.н.е.

1355 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1355 п.н.е.
MCCCLIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 195
Асирски календар3396
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1947
Берберски календар−404
Будистички календар−810
Бурмански календар−1992
Византиски календар4154–4155
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
1342 или 1282
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
1343 или 1283
Коптски календар−1638 – −1637
Етиопски календар−1362 – −1361
Еврејски календар2406–2407
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1298 – −1297
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1746–1747
Холоценски календар8646
Ирански календар1976 п.п. – 1975 п.п.
Исламски календар2037 п.х. – 2036 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар979
Мингуо-календар3266 пред Р. Кина
民前3266年
Нанакшахи−2822
Тајландски сончев календар−812 – −811
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−1228 или −1609 или −2381
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−1227 или −1608 или −2380

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4154 и 4155 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3396 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2406 и 2407 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 601 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1354 година се протега во 1282 и 1283, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1342 и 1343 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 811 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2036 и 2035 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...