< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1328 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1328. година пред новата ера, 328. од вториот милениум п.н.е., 28. од 14 век п.н.е. и деветта од 1320-тите п.н.е.

1329 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1329 п.н.е.
MCCCXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 221
Асирски календар3422
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1921
Берберски календар−378
Будистички календар−784
Бурмански календар−1966
Византиски календар4180–4181
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1368 или 1308
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1369 или 1309
Коптски календар−1612 – −1611
Етиопски календар−1336 – −1335
Еврејски календар2432–2433
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1272 – −1271
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1772–1773
Холоценски календар8672
Ирански календар1950 п.п. – 1949 п.п.
Исламски календар2010 п.х. – 2009 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1005
Мингуо-календар3240 пред Р. Кина
民前3240年
Нанакшахи−2796
Тајландски сончев календар−786 – −785
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1202 или −1583 или −2355
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1201 или −1582 или −2354

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4180 и 4181 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3422 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2432 и 2433 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 575 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1328 година се протега во 1308 и 1309, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1368 и 1369 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 785 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2009 и 2008 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...