< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1381 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1381. година пред новата ера, 381. од вториот милениум п.н.е., 81. од 14 век п.н.е. и втора од 1380-тите п.н.е.

1382 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1382 п.н.е.
MCCCLXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 168
Асирски календар3369
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1974
Берберски календар−431
Будистички календар−837
Бурмански календар−2019
Византиски календар4127–4128
Кинески календар戊午(зем. коњ)
1315 или 1255
    — до —
己未年 (зем. коза)
1316 или 1256
Коптски календар−1665 – −1664
Етиопски календар−1389 – −1388
Еврејски календар2379–2380
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1325 – −1324
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1719–1720
Холоценски календар8619
Ирански календар2003 п.п. – 2002 п.п.
Исламски календар2065 п.х. – 2063 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар952
Мингуо-календар3293 пред Р. Кина
民前3293年
Нанакшахи−2849
Тајландски сончев календар−839 – −838
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−1255 или −1636 или −2408
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−1254 или −1635 или −2407

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4127 и 4128 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3369 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2379 и 2380 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 628 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1381 година се протега во 1255 и 1256, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1315 и 1316 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 838 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2064 и 2062 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...