< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1306 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1306. година пред новата ера, 306. од вториот милениум п.н.е., 6. од 14 век п.н.е. и седма од 1300-тите п.н.е.

1307 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1307 п.н.е.
MCCCVI BC
Староегипетска ераXVIII династија, 243
Асирски календар3444
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1899
Берберски календар−356
Будистички календар−762
Бурмански календар−1944
Византиски календар4202–4203
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1390 или 1330
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1391 или 1331
Коптски календар−1590 – −1589
Етиопски календар−1314 – −1313
Еврејски календар2454–2455
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1250 – −1249
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1794–1795
Холоценски календар8694
Ирански календар1928 п.п. – 1927 п.п.
Исламски календар1987 п.х. – 1986 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1027
Мингуо-календар3218 пред Р. Кина
民前3218年
Нанакшахи−2774
Тајландски сончев календар−764 – −763
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1180 или −1561 или −2333
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−1179 или −1560 или −2332

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4202 и 4203 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3444 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2454 и 2455 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 553 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1306 година се протега во 1330 и 1331, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1390 и 1391 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 763 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1986 и 1985 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...