< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1324 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1324. година пред новата ера, 324. од вториот милениум п.н.е., 24. од 14 век п.н.е. и петта од 1320-тите п.н.е.

1325 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1325 п.н.е.
MCCCXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 225
Асирски календар3426
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1917
Берберски календар−374
Будистички календар−780
Бурмански календар−1962
Византиски календар4184–4185
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1372 или 1312
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1373 или 1313
Коптски календар−1608 – −1607
Етиопски календар−1332 – −1331
Еврејски календар2436–2437
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1268 – −1267
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1776–1777
Холоценски календар8676
Ирански календар1946 п.п. – 1945 п.п.
Исламски календар2006 п.х. – 2005 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1009
Мингуо-календар3236 пред Р. Кина
民前3236年
Нанакшахи−2792
Тајландски сончев календар−782 – −781
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−1198 или −1579 или −2351
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−1197 или −1578 или −2350

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4184 и 4185 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3426 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2436 и 2437 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 571 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1324 година се протега во 1312 и 1313, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1372 и 1373 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 781 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2005 и 2004 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...