< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1327 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1327. година пред новата ера, 327. од вториот милениум п.н.е., 27. од 14 век п.н.е. и осма од 1320-тите п.н.е.

1328 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1328 п.н.е.
MCCCXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 222
Асирски календар3423
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1920
Берберски календар−377
Будистички календар−783
Бурмански календар−1965
Византиски календар4181–4182
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1369 или 1309
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1370 или 1310
Коптски календар−1611 – −1610
Етиопски календар−1335 – −1334
Еврејски календар2433–2434
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1271 – −1270
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1773–1774
Холоценски календар8673
Ирански календар1949 п.п. – 1948 п.п.
Исламски календар2009 п.х. – 2008 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1006
Мингуо-календар3239 пред Р. Кина
民前3239年
Нанакшахи−2795
Тајландски сончев календар−785 – −784
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1201 или −1582 или −2354
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−1200 или −1581 или −2353

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4181 и 4182 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3423 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2433 и 2434 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 574 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1327 година се протега во 1309 и 1310, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1369 и 1370 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 784 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2008 и 2007 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...