< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1350 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1350. година пред новата ера, 350. од вториот милениум п.н.е., 50. од 14 век п.н.е. и прва од 1350-тите п.н.е.

1351 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1351 п.н.е.
MCCCL п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 199
Асирски календар3400
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1943
Берберски календар−400
Будистички календар−806
Бурмански календар−1988
Византиски календар4158–4159
Кинески календар己丑(зем. вол)
1346 или 1286
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1347 или 1287
Коптски календар−1634 – −1633
Етиопски календар−1358 – −1357
Еврејски календар2410–2411
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1294 – −1293
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1750–1751
Холоценски календар8650
Ирански календар1972 п.п. – 1971 п.п.
Исламски календар2033 п.х. – 2032 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар983
Мингуо-календар3262 пред Р. Кина
民前3262年
Нанакшахи−2818
Тајландски сончев календар−808 – −807
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−1224 или −1605 или −2377
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1223 или −1604 или −2376

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4158 и 4159 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3400 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2410 и 2411 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 597 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1350 година се протега во 1286 и 1287, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1346 и 1347 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 807 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2032 и 2031 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...