< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1380 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1380. година пред новата ера, 380. од вториот милениум п.н.е., 80. од 14 век п.н.е. и прва од 1380-тите п.н.е.

1381 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1381 п.н.е.
MCCCLXXX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 169
Асирски календар3370
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1973
Берберски календар−430
Будистички календар−836
Бурмански календар−2018
Византиски календар4128–4129
Кинески календар己未(зем. коза)
1316 или 1256
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1317 или 1257
Коптски календар−1664 – −1663
Етиопски календар−1388 – −1387
Еврејски календар2380–2381
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1324 – −1323
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1720–1721
Холоценски календар8620
Ирански календар2002 п.п. – 2001 п.п.
Исламски календар2063 п.х. – 2062 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар953
Мингуо-календар3292 пред Р. Кина
民前3292年
Нанакшахи−2848
Тајландски сончев календар−838 – −837
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−1254 или −1635 или −2407
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1253 или −1634 или −2406

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4128 и 4129 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3370 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2380 и 2381 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 627 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1380 година се протега во 1256 и 1257, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1316 и 1317 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 837 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2062 и 2061 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...