< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1303 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1303. година пред новата ера, 303. од вториот милениум п.н.е., 3. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1300-тите п.н.е.

1304 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1304 п.н.е.
MCCCIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 246
Асирски календар3447
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1896
Берберски календар−353
Будистички календар−759
Бурмански календар−1941
Византиски календар4205–4206
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
1393 или 1333
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
1394 или 1334
Коптски календар−1587 – −1586
Етиопски календар−1311 – −1310
Еврејски календар2457–2458
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1247 – −1246
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1797–1798
Холоценски календар8697
Ирански календар1925 п.п. – 1924 п.п.
Исламски календар1984 п.х. – 1983 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1030
Мингуо-календар3215 пред Р. Кина
民前3215年
Нанакшахи−2771
Тајландски сончев календар−761 – −760
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−1177 или −1558 или −2330
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−1176 или −1557 или −2329

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4205 и 4206 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3447 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2457 и 2458 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 550 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1303 година се протега во 1333 и 1334, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1393 и 1394 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 760 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1983 и 1982 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...