< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1373 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1373. година пред новата ера, 373. од вториот милениум п.н.е., 73. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1370-тите п.н.е.

1374 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1374 п.н.е.
MCCCLXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 176
Асирски календар3377
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1966
Берберски календар−423
Будистички календар−829
Бурмански календар−2011
Византиски календар4135–4136
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1323 или 1263
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1324 или 1264
Коптски календар−1657 – −1656
Етиопски календар−1381 – −1380
Еврејски календар2387–2388
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1317 – −1316
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1727–1728
Холоценски календар8627
Ирански календар1995 п.п. – 1994 п.п.
Исламски календар2056 п.х. – 2055 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар960
Мингуо-календар3285 пред Р. Кина
民前3285年
Нанакшахи−2841
Тајландски сончев календар−831 – −830
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−1247 или −1628 или −2400
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−1246 или −1627 или −2399

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4135 и 4136 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3377 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2387 и 2388 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 620 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1373 година се протега во 1263 и 1264, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1323 и 1324 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 830 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2055 и 2054 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...