< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1342 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1342. година пред новата ера, 342. од вториот милениум п.н.е., 42. од 14 век п.н.е. и трета од 1340-тите п.н.е.

1343 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1343 п.н.е.
MCCCXLII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 207
Асирски календар3408
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1935
Берберски календар−392
Будистички календар−798
Бурмански календар−1980
Византиски календар4166–4167
Кинески календар丁酉(огн. петел)
1354 или 1294
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
1355 или 1295
Коптски календар−1626 – −1625
Етиопски календар−1350 – −1349
Еврејски календар2418–2419
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1286 – −1285
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1758–1759
Холоценски календар8658
Ирански календар1964 п.п. – 1963 п.п.
Исламски календар2024 п.х. – 2023 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар991
Мингуо-календар3254 пред Р. Кина
民前3254年
Нанакшахи−2810
Тајландски сончев календар−800 – −799
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−1216 или −1597 или −2369
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−1215 или −1596 или −2368

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4166 и 4167 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3408 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2418 и 2419 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 589 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1342 година се протега во 1294 и 1295, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1354 и 1355 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 799 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2023 и 2022 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...