< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1315 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1315. година пред новата ера, 315. од вториот милениум п.н.е., 15. од 14 век п.н.е. и шеста од 1310-тите п.н.е.

1316 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1316 п.н.е.
MCCCXV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 234
Асирски календар3435
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1908
Берберски календар−365
Будистички календар−771
Бурмански календар−1953
Византиски календар4193–4194
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1381 или 1321
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1382 или 1322
Коптски календар−1599 – −1598
Етиопски календар−1323 – −1322
Еврејски календар2445–2446
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1259 – −1258
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1785–1786
Холоценски календар8685
Ирански календар1937 п.п. – 1936 п.п.
Исламски календар1996 п.х. – 1995 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1018
Мингуо-календар3227 пред Р. Кина
民前3227年
Нанакшахи−2783
Тајландски сончев календар−773 – −772
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−1189 или −1570 или −2342
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−1188 или −1569 или −2341

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4193 и 4194 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3435 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2445 и 2446 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 562 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1315 година се протега во 1321 и 1322, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1381 и 1382 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 772 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1995 и 1994 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...